Сребрена монета далматински пес 1 унца

53,14 


Купи: 53,14 

.00

НЕМА НА ЗАЛИХА

Опис

Сребрена монета далматински пес 1 унца

Сребрената монета од една унца (31,103 грама) е идеален подарок за специјални пригоди. Изработена е од сребро со чистота од 999/1000 и се издава во серија од не повеќе од 15.000 парчиња. Сребрената монета доаѓа со сертификат потпишан од гувернерот на Хрватската народна банка.

„Далматински пес“ е првата серија монети „Автохтона Хрватска“. Во 1994 година, Меѓународната кинолошка федерација (FCI) го призна далматинскиот пес како автохтона хрватска раса, а хрватското потекло на расата се заснова на слики и записи од црковните хроники од 16 век.

Скулпторот Никола Вудраг ги претворил во идејно решение препознатливите карактеристики на оваа раса, како и делови од картата на Република Хрватска. Дамките, карактеристични за далматинскиот пес, се направени во форма на различните хрватски острови, а релјефно е прикажан и дел од копното, додека во позадина се морските бранови.

Дополнителни информации

Држава

Хрватска

Финост

999/1000

Материјал

Сребрена

Производител

Хрватска ковачница

Тежина (g)

31,103 g.

Димензии

Ø 38,61mm

Димензии на пакување

Повремена кутија

Вие исто така би сакале…