Америски орел, 1 унца

48,60 


Buy: 48,60 

.00

Нема на залиха

Опис

Америски орел, 1 унца (United States Mint)

Американскиот орел се смета за еден од визуелно највпечатливите златници во светот. Ги комбинира клучните симболи на американската нација – официјалниот национален амблем на белоглавиот ќелав орел и познатиот симбол на слободата и демократијата, Лејди Либерти. Оваа монета се произведува како официјална монета во САД од 1986 година. Основите за нејзиното производство започнаа со Законот за монети за златни шипки што беше усвоен од американскиот Конгрес една година претходно. Неговиот изглед датира од 1905 година, кога претседателот Теодор Рузвелт побарал од Август Сен Гауденс да го дизајнира. Монетата Американски орел доаѓа во четири големини.

Ковачницата на САД е официјална федерална ковачница на Соединетите Американски Држави. Заедно со доларските монети кои моментално се во оптек, тој е одговорен за производство на златни монети и комеморативни медали. Ковачницата е основана во 1792 година во Филаделфија, а моментално работи од три филијали – во Денвер, Сан Франциско и Вест Поинт.

Дополнителни информации

Држава

Соединети Американски Држави

Димензии

Ø 40,60mm

Финост

999/1000

Материјал

Сребрена

Производител

Нане на САД

Димензии на пакување

Коверт за подарок на АДБМ

Тежина (g)

31,10 g.

Вие исто така би сакале…